Kvůli snaze snížit náklady, maximalizovat komfort a zachovat udržitelnost přírodních zdrojů rostou neustále nároky na návrh budov, jejich provozování a také snížení jejich energetické náročnosti. Dnešní trend nízkoenergetických budov nebo tzv. téměř nulových budov odráží radikální změny ve způsobu, jakým jsou projektovány a konstruovány, aby se snížil negativní dopad na životní prostředí.
Více než čtvrtina emisí CO2 v Evropě pochází z vytápění, osvětlení a chodu přístrojů v našich domácnostech. Z toho 80 % připadá na vytápění obytných prostor a přípravu teplé vody. Je zřejmé, že musíme hledat ekologické alternativy a účinnější způsoby vytápění našich domovů a přípravy teplé vody.
Tepelná čerpadla využívají nízkopotenciální energii uloženou v zemi, ve vzduchu nebo vodě, zhodnocují ji a její pomocí vytváří příjemné vnitřní klima v budovách bez zbytečného zatěžování životního prostředí. Protože nejsou spalována žádná fosilní paliva, tepelná čerpadla jsou ohleduplná k životnímu prostředí a napomáhají splňovat emisní limity.